Historie

1871-1995 | 1995-2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023

Ohlédnutí za rokem 2010

Jednotka SDH Ostrov (výjezdová jednotka)

V roce 2010 naše jednotka zasahovala celkem u 192 událostí (o 36 výjezdů méně než v r. 2009). Bylo to celkem 69 požárů, 49 technických pomocí, 28 úniků látek, 26 dopravních nehod, devět planých poplachů, osmkrát záchrana osob a zvířat a tři prověřovací cvičení.
V každoročním nákupu základních ochranných pomůcek byly loni pořízeny obleky pro práci a záchranu na vodní hladinu (dva suché obleky a tři komplety neoprenových obleků). Jen co je naše jednotka obdržela a provedla v nich základní výcvik, byly ihned použity na ostrý výjezd, bohužel ne se šťastným koncem. Doufáme, že v letošním roce se budou tyto obleky používat na výcvik stávajících, ale i nových členů jednotky a bude-li jich třeba, pak vždy se šťastným koncem.

Nejzávažnější případy roku 2010

1. března - Záchrana dvou osob z Ohře v Karlových Varech. Na místo byl povolán vrtulník s termovizní. Jednotky prohledaly tok až do Radošova, pátrání pokračovalo i druhý den.
5. března - Železniční neštěstí za přejezdem v Moříčovské ulici, kde došlo ke srážce chodce vlakem.
20. března - Na stavbě v areálu bývalé ZŠ Klínovecká došlo k pádu dělníka z výšky. Vzhledem k vážnosti zranění byl přivolán vrtulník pro transport do nemocnice.
11. dubna - Vyhlášen poplach s určením závady a poruch na technologickém zařízení s následným zraněním více osob. To byl námět cvičení jednotky, které bylo připraveno ve spolupráci s místní skupinou ČČK Ostrov, jejíž členové se postarali o namaskování zraněných a dohled při poskytování první pomoci. Čekalo na nás třináct „zraněných“ osob, u nichž byla diagnostikována poranění hlavy, bederní a krční páteře po pádu z výšky, masivní krvácení z dolní končetiny, otevřená zlomenina, bezvědomí s následnou resuscitací, úraz elektrickým proudem, pneumotorax, cizí těleso v ráně, poranění oka, fraktura čelisti, ošetření po amputaci ad. Na likvidaci události byla nasazena dvě družstva (reportáž kabelové televize a foto je na našich stránkách).
12. června - Byli jsme povoláni s technikou k tonoucí dívce v bývalém lomu Hájek u Velkého rybníka, společně s námi zasahovala jednotka HZS Karlovy Vary, bohužel se dívku nepodařilo zachránit, neboť byla již pod hladinou a lom je v těch místech velmi hluboký, tělo našli až policejní potápěči.
14. července jsme zde opět se ZZS Ostrov zasahovali při resuscitaci muže, kterého postihla srdeční příhoda, bohužel ani jeho se nepodařilo oživit.
12. července - Ve vojenském prostoru Hradiště došlo k požáru travního porostu a den nato opět k požáru lesa v prostoru střelnice, zasahovala zde místní vojenská jednotka, HZS KV, jednotka ze Žlutic, byl povolán i vojenský vrtulník s hasícím vakem. Požár se podařilo zlikvidovat až druhý den.
8. srpna - Pětičlenná parta sjížděla Ohři na raftu přes radošovský jez, raft se s nimi převrátil, čtyři osoby byly vytaženy ihned, bohužel mladou dívku se již nepodařilo zachránit.
27. září - Jednotka byla vyslána k požáru podzemních garáží KV Arény. Byl vyhlášen III. poplachový stupeň. Na místo vyjelo 13 jednotek celkem s 20 vozidly.
29. října - Na silnici ve Stráži nad Ohří došlo k uvolnění přepravovaného nakladače a následnému pádu z přívěsu mimo vozovku. Bagr zůstal zaklíněn ve svodidlech nad obytnými domy, jejichž obyvatele před vyproštěním techniky hasiči evakuovali.
26. listopadu - Požár bytové jednotky a střešní konstrukce v Karlových Varech.
Posledním naším výjezdem v roce 2010 byl požár osobního automobilu mezi garážemi u polikliniky, před naším příjezdem byl automobil požárem zcela zasažen.

Milan Kuna, starosta SDH

Výcvik na vodě, 18. 12. 2010