Historie

1871-1995 | 1995-2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023

Ohlédnutí za rokem 2008

Jednotka SDH Ostrov (výjezdová jednotka)

V roce 2008 vyhlásilo Město Ostrov výběrové řízení na pořízení nové cisterny pro potřeby dobrovolné jednotky v Ostrově. V současné době naše jednotka disponuje dvěmi cisternovými vozy, a to na podvozku Liaz z roku 1988 a Tatra z roku 1998. S pořízením nového vozu by se z výjezdu vyřadila cisterna na podvozku Liaz. Na financování nové cisterny se podílí město Ostrov, Karlovarský kraj a Ministerstvo vnitra ČR.
Naše jednotka byla vyslána k celkem 211 mimořádným událostem, z toho se jednalo o 58 požárů, 61 dopravních nehod, 55 technických pomocí, 14 planých poplachů, 20 úniků látek a 3 prověřovací cvičení. Naši členové u zásahu strávili celkem 1115 hodin. Na zbrojnici byl v listopadu díky sponzorskému daru pořízen záložní svolávací sytém, který hasiče informuje o poplachu pomocí SMS zprávy. V prosinci byl zakoupen bezdotykový teploměr s laserovým zaměřením používaný pro měření teploty na požářišti a k vyhledávání skrytých ohnisek.

Nejzávažnější případy roku 2008

21. 2. v 01:22 hodin vyjela naše jednotka k požáru dřevěné kůlny v ulici Nad Nádražím. Kůlna byla požárem zcela zničena, z objektu byly vyneseny 3 propan-butanové láhve.
Na začátku měsíce března se přes naše území přehnala větrná smršť. Pro hasiče znamenala 5 zásahů na padlé stromy a utržené střechy. V tomto měsíci se také naše jednotka zúčastnila pátrání po dvou utonulých osobách, které se pokoušely neúspěšně sjet jez v Radošově. Čtyřikrát v tomto roce jsme hasili požár v objektu bývalé stanice mladých přírodovědců.
V červnu došlo k závažné dopravní nehodě nákladní soupravy nad Jáchymovem. Tahač s návěsem prorazil svodidla a zůstal zaklíněn viset nad obydlenými domy.
Na konci června se také v Jáchymově srazila dvě osobní auta. Jedno po nárazu skončilo na střeše v potoce, přibližně dva metry pod úrovní vozovky i s cestujícími. Dvě jednotky hasičů provedli vyproštění zraněných a jejich opatrný transport do vozů záchranné služby, neboť bylo podezření na poranění páteře.
8. 7. byla ve 20:05 nahlášena vážná dopravní nehoda na železničním přejezdu v Hroznětíně. Zde se srazil kamion s osobním vlakem. Výsledkem srážky byl jeden mrtvý a pět zraněných osob.
11. 7. v 19:44 došlo k požáru v bytě panelového domu v Kollárově ulici. Následkem tohoto požáru došlo k zakouření čtyř pater domu a hasiči byli nuceni dům z části evakuovat. Dva lidé byli ošetřeni záchrannou službou.
5. 8. a 12. 8. došlo také k závažným dopravním nehodám, při obou bylo nutno řidiče vyprošťovat pomocí hydraulických nástrojů.
25. 8. byl nahlášen požár domu v Jáchymově, místo ohně však hasiči na půdě nalezli pěstírnu marihuany. Případ si převzala PČR.
28. 8. chvilku před polednem vzplanulo strniště u Vykmanova. 4 jednotky s plameny bojovali několik hodin.
26. 10. vzplanul stoh slámy v Květnové. Majitel doplatil na dětskou hru, požár likvidovali hasiči ze 4 jednotek požární ochrany.
29. 10. došlo v Jáchymově k výbuchu propan-butanu v lokále restaurace, kde probíhala částečná rekonstrukce. V objektu byla mírně narušena statika.
11. 11. havaroval další nákladní vůz nad Jáchymovem. Cizí státní příslušník, který zdejší komunikaci neznal, ji podcenil a vůz již nedobrzdil.
18. 11. půl hodiny před půlnocí došlo k požáru střešní nástavby rodinné vily v Dalovicích. Škoda byla vyčíslena na několik milionů korun. Při zásahu došlo ke zranění jednoho ze zasahujících hasičů (HZS). Požár likvidovalo 6 jednotek hasičů.
28. 11. se stala tragická dopravní nehoda přímo v centru Ostrova. Po střetu dvou vozidel se jedno odrazilo a srazilo dvě chodkyně. Jedna na místě zemřela, druhá byla převezena do nemocnice.
Na Štědrý den jsme hasili požár svíček na místním hřbitově, z čehož se stává po dobu posledních tří let naše malá tradice.

Akce v roce 2008

19. 1. proběhla výroční valná hromada SDH Ostrov.
8. 3. jsme pořádali reprezentační ples v Domě kultury v Ostrově, který navštívilo na 25O návštěvníků.
16. 5. jsme navštívili výstavu Pyros v Brně.
31. 5. proběhl další ročník soutěže v požárním útoku, jež se konala v Zámeckém parku, dále jsme tentýž den prováděli ukázky na dětském dni v Květnové, který byl věnovaný mentálně a tělesně postiženým dětem.
1. 6. jsme provedli ukázky techniky v rámci dětského dne u MDDM Ostrov, poté 14. 6. na Andělské Hoře a 24. 6. v MŠ na Krušnohorské ulici.
Na začátku července jsme pořádali letní dětské soustředění a druhý turnus proběhl na konci srpna.
Na konci srpna jsme také navštívili výstavu hasičské techniky v Přibyslavi PyroCar.

Milan Kuna, starosta SDH

Výcvik jednotky, 28. 6. 2008